Napísal: Jana Briatková Olšová
Uverejnené: 11. apríl 2021
Trhliny v bežných železobetónových konštrukciách sú úplne prirodzené. Statici by povedali, že ak vznikne trhlinka, začína fungovať oceľ (železobetónový prierez). V konštrukciách vystavených náročnejším vplyvom prostredia sú, samozrejme, neželané a skracujú životnosť železobetónu. Je preto potrebné uvažovať nad tým už počas návrhu prierezu a pred realizáciou.
Nie je ničím nezvyčajným, že v novostavbách, dokonca ešte pred ich odovzdaním do užívania (a riadnym zaťažovaním), pozorujem trhliny. Laici tomu často nevenujú pozornosť. Iní, úzkostlivejší, naopak, histericky šíria poplašné správy o blížiacom sa kolapse… Ako to teda je?
V garážach sa tento „fenomén“ rýchlej a lacnej výstavby prejavuje azda najviac. Predstavte si situáciu… Kúpili ste si byt v rezidenčnom projekte spolu s parkovacím miestom na 1. PP. Pár mesiacov po nasťahovaní ste si všimli trhlinky na podlahe garáže. Nie je to želaný stav, ale pomyslíte si, že pokiaľ to nespadlo, asi sa nič nedeje.
Z krátkodobého hľadiska sa pravdepodobne nič nedej. Tu nebudeme písať o vizuálnej kontrole tvaru a smeru trhlín, o diagnostike konštrukcií, statickom posudzovaní a pod. Ak sa však na 1.PP dostáva voda (dažďová, zavlečený sneh, prípadne so soľami), môžete si byť takmer istí, že vaše parkovacie miesto je na tom celkom dobre. Stačí sa ísť pozrieť o poschodie nižšie. S istotou môžeme tvrdiť, že voda presakujúca cez stropnú dosku vylúhuje z betónu portlandit Ca(OH)2, ktorý sa spolu so soľami a koróznymi produktami železa usádza vo forme kryštálikov na spodnom povrchu dosky v mieste trhliny.
Okrem toho že takýto roztok znepríjemňuje život majiteľom áut a zanecháva na karosérii škvrny. Ak sa s nimi nestotožňujú, je potrebné ich odstraňovať (rozpúšťať) slabými kyselinami. Navyše však postupne dochádza ku korózii výstuže v doske, obzvlášť v malej ohraničenej oblasti v mieste trhliny a pochopiteľne aj ku menej závažnej, resp. pomalšej degradácii betónu. Rýchlosť korózie urýchľujú roztoky s obsahom posypových solí. Prítomnosť chloridov v betóne pôsobí ako akcelerátor korózie výstuže.
Zo strednodobého a rozhodne aj z dlhodobého hľadiska je potrebné sa týmto problémom zaoberať. Progres môže byť značný a rovnako rýchlo budú narastať aj náklady na neskoršie opravy. Vy, ako vlastník bytu (a garážového státia) vlastníte aj podiel na spoločných priestoroch a spoločných konštrukciách domu. Zhoršovanie stavu znižuje aj hodnotu vášho majetku.
Dočasným riešením (pre spomalenie degradácie) je odvodnenie garáží alebo ich častejšie čistenie. Následne sa však treba zaoberať monitorovaním aktivity trhlín, diagnostike a určeniu stupňa porušenia a podľa toho navrhnúť variantné spôsoby sanácie. Tie sú vždy kompromisom finančnej náročnosti, technických obmedzení počas realizácie a vzhľadu konštrukcií po sanácii.
Podlahy iné než priamo pojazdné stropné dosky s pancierovým vsypom zvyčajne tieto problémy nevykazujú. Ak je správne zhotovená podlaha, tak zavlečená voda sa nedostáva do nosnej konštrukcie ak tá aj obsahuje trhliny.